nosorožec
Nosorožec tuponosý, inak je tiež nazývam nosorožec biely, nosorožec bělorohý, nosorožec tuporohý, nosorožec širokohubý (Ceratotherium Simom) je africký zástupca z čeľade nosorožcovitých. Južná poddruh je najrozšírenejší zo všetkých nosorožcov (8500 jedincov).
Avšak jeho severnej poddruh je kriticky ohrozený a podľa informácií z roku 2008 vo voľnej prírode vyhynutý. Podľa pozorovaní z januára roku 2010 by sa však vo voľnej prírode v Sudáne mohlo vyskytovať ešte niekoľko jedincov, ktoré potrebujú zoológovia získať pre rozmnoženie štyroch nosorožcov dodaných do Afriky zo ZOO v Dvore Králové. [1]
Tento druh nosorožca je hneď po slonovi druhým najväčším suchozemským cicavcom. Na dĺžku má 3,7 - 4 m (chvostík až 70 cm) a vážiť môže až 2,3 tony. Pre nosorožca tuponosého je rozlišovacím znakom typická široká papuľa s rovným horným pyskom. Má dva rohy, dolný roh môže byť dlhý dokonca až 1 m, zatiaľ čo horný roh je skôr zakrpatený. Vyznačuje sa tiež tým, že mu na chrbte sedí malí vtáčiky, ktorí mu pomáhajú zbaviť sa otravného hmyzu.
Vyhľadáva rovinatú trávnatú krajinu s dostatkom vody. Pri presunoch na napájadlám sa pohybuje po stálych vyšliapaných cestách. Za veľkých horúčav odpočíva v tieni a pohybuje sa viac v noci.